Zasady działania systemów fotowoltaicznych

Budowa paneli fotowoltaicznych wbrew pozorom nie jest skomplikowana. Można je zobaczyć na coraz większej liczbie domów, przedsiębiorstw i innych budynków. Jak dotąd, nie ma takiej możliwości, by bezpośrednio korzystać z energii, która zostanie wyprodukowana w panelach fotowoltaicznych.

Elementy niezbędne do budowy zestawu fotowoltaicznego

ogniwa fotowoltaiczne sklepPanel fotowoltaiczny jest urządzeniem, które do swojej pracy potrzebuje całej instalacji PV. Taki zestaw fotowoltaiczny jest źródłem energii odnawialnej, a więc takiej, która nigdy się nie kończy. W zestawie instalacyjnym znajdują się konkretne elementy, o których warto wspomnieć. Wśród nich są przede wszystkim panele fotowoltaiczne. W panelach fotowoltaicznych znajdują się specjalne ogniwa fotowoltaiczne. To te ogniwa zamieniają energię słoneczną w elektryczną. W systemie znajduje się także inwerter. Inaczej jest on nazywany falownikiem. Taki inwerter ma za zadanie zmieniać prąd stały w prąd zmienny. Dodatkowo w systemie znaleźć się muszą liczniki mówiące o zużyciu energii oraz jej produkcji. Nie obejdzie się również bez okablowania całego systemu. Do tego w systemie musi znajdować się akumulator i regulator ładowania. Na pewno ogniwa fotowoltaiczne sklep posiada wszystkie elementy niezbędne do stworzenia całego systemu paneli. Akumulator i regulator ładowania w systemach fotowoltaicznych zależą od tego, czy mamy do czynienia z instalacją off-grid (jest to tzw. instalacja wyspowa czyli niezależna) lub z instalacją, którą przyłącza się do sieci elektromagnetycznej (on-grid).

Dzięki połączeniu tych wszystkich części, ciągłość przesyłania energii elektrycznej jest zapewniona. Z takich elementów składa się standardowy zestaw fotowoltaiczny. Jak widać, nie są to elementy skomplikowane. Można je oczywiście wymieniać na nowe, jeśli zajdzie taka potrzeba.