Zaburzenia psychiczne i ich leczenie w gabinetach psychologicznych

Wiele osób myli zaburzenia psychiczne z chorobami psychicznymi. Są to 2 zupełnie odrębne kwestie. Choroby psychiczne są zazwyczaj dziedziczone, mogą wynikać z ubytków na terenie kory mózgowej, spożywania narkotyków.

Leczenie zaburzeń psychicznych i terapie psychologiczne

leczenie nerwicy krakówDo chorób psychicznych zalicza się różne postacie schizofrenii – schizofrenię prostą, paranoidalną i inne, psychozy – np. psychoza alkoholowa, rozdwojenie jaźni, halucynacje, omamy i inne. Zaburzenia psychiczne to takie zaburzenia, w których nie traci się kontaktu z rzeczywistością – osoba chora jest ciągle świadoma tego, co robi, gdzie się znajduje, kim jest. W przypadku takich chorób jak schizofrenia chory traci na jakiś czas kontakt z rzeczywistością, a kiedy zostaje przywrócony za pomocą leków do normalności, nie pamięta tego, co działo się wcześniej (nie pamięta epizodu choroby, a każdy taki epizod coraz bardziej wyniszcza organizm chorego). Zaburzenia psychiczne tj. depresja, zaburzenia lękowe można leczyć nie tylko farmakologicznie. Sama terapia farmakologiczna jest raczej niewskazana, bo eliminuje tylko objawy zaburzeń, a nie walczy z ich przyczyną. Z przyczynami można walczyć tylko za pomocą terapii psychologicznej. Można uzyskać skierowanie na terapię indywidualną lub grupową od psychiatry lub też można pójść na konsultację psychologiczną prywatnie. Psycholog najpierw wykonuje badania psychologiczne, by dowiedzieć się o chorym jak najwięcej. Ważne jest też pierwsze spotkanie zapoznawcze, które zazwyczaj odbywa się na zasadzie luźnej rozmowy.

Dopiero dzięki badaniom i rozmowie psycholog może dobrać dla pacjenta odpowiednią terapię – a jest ich całkiem sporo i trzeba wybrać terapię, która jak najszybciej pomoże choremu uporać się z jego problemami. Najczęściej wybierane są terapie: behawioralna i psychodynamiczna.

Sprawdź www.adintra.pl ofertę