Co to jest balustrada?

Balustrada to złożona z kilku elementów konstrukcja z wygodnego pochwytu oraz zapewniający bezpieczeństwo użytkowników schodów, tarasów, balkonów, dachów, wiaduktów, mostów itp.. Montowane zazwyczaj na krawędzi zabezpieczającego elementu i pełniącą funkcję dekoracyjną.

Do czego ma służyć balustrada – budowa i rodzaje

balustrady lubuskieBalustrady wykonuje się z różnych materiałów, w zależności od charakteru zabudowy, możemy wykończyć z drewna, stali, kamienia, cegły lub szkła. Możemy do ich wykonania wykorzystać kilka pasujących do siebie materiałów: drewno-stal, drewno-szkło, drewno-kamień, drewno-cegła, stał-szkło, stal-kamień lub stal-cegła. Jednak ważne jest aby dobór był zgodny ze stylem i charakterem wnętrza i zewnętrznego projektu domu czy budynku oraz by był zgodny pozostałymi detalami wykorzystanymi na elewacjach i przy wykończeniu budynku. Balustrady mogą mieć masywną, bądź lekką zabudowę pełną, z elementami ażurowymi lub z lekkich elementów przęsłowych. W przypadku balustrad ważne by konstrukcja ta była wytrzymała, stabilna, bezpieczna i ergonomiczna w trakcie jej użytkowania. Według przepisów balustrada nie może mieć mniej niż 90 cm. Wysokości od poziomu wykończenia posadzki do jej zakończenia. Balustrada składa się z trzech elementów: słupków podpierających konstrukcję balustrady, poręczy i wypełnienia. Słupki balustrady zbudować można z cegły, kamienia lub ze stali. Ważne by przy budowanie słupków były one bezpieczne w postaci zakotwiczenia ich lub przykręcenia do wcześniej przygotowanych kotew stalowych lub kotew stalowych wypuszczonych z podłogi posadzki. Poręcze balustrady należy wykonać najlepiej z materiału ciepłego, które najlepszym wyborem jest drewno. Innymi sposobami na wykończenia poręczy balustrady lubuskie są materiały: stal lub tworzywa sztuczne. Wypełnienie balustrady można zrealizować na kilka sposobów: przęsła ramienni stalowej lub drewnianej, paneli szklanych, wypełnienie pełne z kamienia, prętów stalowych ułożonych pionowo lub poziomo lub w kratkę poziomo-pionową oraz wypełnienie z kutych elementów żeliwnych.

Każda konstrukcja balustrady użyta do budowy będzie odpowiednia, przy wcześniejszym ustaleniu wizji przyszłej architektury budynku. Ważne by przy wykonywaniu tych prac nie zapomnieć o bezpieczeństwie i ergonomii ich użytkowników.